Ako sa vyhnúť Depke ~ alebo keď vrahom je eVolúcia!

Autor: tom trnik | 22.3.2018 o 11:36 | (upravené 27.8.2019 o 14:04) Karma článku: 1,74 | Prečítané:  1171x

..keď už vás depresia pritlačí na podlahu (je už pre rady neskoro), preto si prečítajte tento článok, ktorý VáS možno zaočkuje proti depke a depresii, pretože PREVENCiA je vždy lacnejšia a efektívnejšia, ako samotná liečba..

 

Ako sa vyhnúť DEPKE občas vedúcej až
k DEPRESii ~ alebo keď vrahom je eVolúcia!

..prečo majú depku zo života bohatí, populárni, spoločenskí, detní, bezdetní, veriaci aj ateisti? Doktor by povedal, lebo v mozgu došlo k zlyhaniu neurotransmiterov a štruktúr zodpovedných za naše prežitie.. 

[POZOR! v riešeniach čierny HUMOR prítomný]

 

..ale čo keď je vrahom evolúcia?
..rozpíšem sa tu o 6+4 dôvodoch*, prečo naša myseľ môže skolabovať a začne depkovať..

..a následne "neškodná depka" môže neskôr prerásť v depresiu ukončenou, ak nezaberie liečba, až  samovraždou:(  a to už je dôvod rozpísať sa o odlišnom pohľade na spúšťač tohto ochorenia..


*(nezaoberám sa tu  existenčnými  dôvodmi  (strata práce, domova),ani  stratou milovanej osoby,(  ani  fyzickými poruchami mozgu  (±42%  samovrážd) - tie všetky  musíte OKAMŽITE riešiť s lekárom a dobrým psychiatrom!  

 

Alebo  prosím klikni tu na  iPečko -*- je to internetová anonymná bezplatná poradňa -!- pre zmlátených životom:(

 ..pokúsim sa ukázať, že sa nejedná o chorobu nášho mozgu, ale niektoré depky sú dôsledkom tejto doby či skôr doby, keď sa formoval náš mozog..
  

OBSAH 6+4:
1) máš pocit zbytočnosti,
2) nemáš deti,
3) máš deti,
4) máš dospelé deti,
5) máš pocit zlyhania,
6) si sám, aj keď si obklopený ľuďmi.


+ nasledujú pravdepodobne, úplne nepravdepodobné dôvody:

  7) počúvaš “zlú” hudbu,
  8) máš okolo seba len jednofarebných ľudí,
  9) stereotyp,
10) narušenie stereotypu.

1)  Máš pocit zbytočnosti,
možno preto, lebo poznáš veľmi veľa úspešných ľudí.

Dôvod:  tento pocit zbytočnosti má korene v ďalekej minulosti (ako všetky algoritmy správania v našej hlave). Je to pravdepodobne prirodzený obranný mechanizmus, ktorý vznikol v dobách, keď smrť od hladu bola ďaleko bežnejšia, ako dnes choroby spôsobené obezitou.

Tento obranný mechanizmus dobre fungoval, keď bolo v tlupe ± 42 členov. Vtedy bolo životne dôležité, aby každý jedinec bol pre tlupu prospešný a naopak, kto mal obe ruky ľavé, bol pre tlupu zbytočný. Lenže vyhostenie alebo zabitie takéhoto jedinca mohlo vnútorne tlupu rozvrátiť. Tak príroda/evolúcia prišla s takýmto humánnym riešením.

V mozgu neschopného jedinca po tom, čo si uvedomil, že je pre tlupu nepotrebný sa spustila táto samodeštrukčná sekvencia, a tým umožnil svojej tlupe efektívnejšie narábať so zdrojmi. Byť teamový hráč bolo vždy dôležité:)

Samozrejme, vtedy pri tak malom počte členov tlupy ste naozaj museli byť totálne poleno, aby ste si nezaslúžili ani ohlodanú kosť. Stačilo vám byť aj najhorší kuchár na planéte, ale pokiaľ ste tlupu neotrávili a nikto iný v nej nevaril, tak ste boli dôležitý doslova pán kuchár.

Vtedy nezáležalo na tom, že v inej tlupe bol niekto lepší, krajší či silnejší, pretože títo ľudia nemali dosah na tú vašu tlupu. A tým pádom bolo úplne jedno, či bolo na celej zemi 10 000 alebo 8 miliárd lepších kuchárov ako vy.

Dnes to vďaka iNternetu už pár rokov neplatí. Celý svet sa zmenšil na jednu tlupu v tvojom dosahu, kde o svoju výnimočnosť súperíš s celým svetom.

A pokiaľ si nevytvoríme silné putá na okolie, ale sa mysľou globalizujeme, tak náš mozog môže takúto konkurenciu zle vyhodnotiť a spustí tento deštrukčný program v našom mozgu.

Riešenie:
vypni iNternet:), alebo sa musíš presvedčiť len, že TÍ úspešnejší nie sú lepší ako ty, ale len boli na správnom mieste v správny čas, prípadne využiť to, že aj TÍ úspešní majú obmedzený čas na prácu, takže ti ostane kopec zákazníkov - neplatí pre youtuberov:) prípadne si zadováž psíka (tvojho malého a verného terapeuta) - najlepšie z útulku..

 

2)  Nemáš deti,
a  zmyslom života je reprodukcia a to znamená že si zbytočný.

Dôvod: podobný ako v prípade bodu  1),  len s tým rozdielom, že teraz je to aj skrz toho, aby si konečne mal už sex z niekym kto ťa nadovšetko miluje:)

Riešenie:
prestaň podporovať pornopriemysel a začni na sebe pracovať: postav hniezdo/dom, rozdávaj lásku a radosť a možno sa aj na teba usmeje šťastie a k tomu ti dopomôže aj šťastný psík
 (ako dôkaz, že sa vieš - dokážeš postarať nielen o seba- najlepšie psík z ulice..

3)  Máš deti,
ale nespĺňajú tvoje očakávania.

Dôvod: podobný ako v prípade bod 1),  len s tým rozdielom, že teraz je na prd tvoja výchova, alebo gény. Zabiješ seba, umrú pravdepodobne aj tvoje deti a tým ozdravíš grenofond tlupy.

Riešenie:
prestaň hľadať dokonalosť, pozri kam to dotiahol Hawking, a zadováž si psíka z útulku aby si videl, že títo sú najvernejší..

4)  Máš dospelé deti,
a v tvojom živote je zrazu obrovská diera.

Dôvod: máš deti nad +/-18, sú samostatné a ty sa už cítiš zbytočný, pretože svoju evolučnú úlohu si splnil.
Riešenie:
počkaj na vnúčatá a medzitým si zadováž psíka
 - tvojho  doživotného spoločníka..

 

5)  Máš pocit zlyhania,
pretože všetci okolo teba sú (NAVONOK) šťastnejší.

Dôvod: hlavne cez sociálne siete človek nadobudne pocit, že všetci tvoji známi sa majú super, ale to len vyzerajú šťastnejší a chrumkavejší ako v skutočnosti sú. A možno naopak, čím viacej chrumkavých príspevkov, tým hlasnejšie volanie o pomoc. Toto pozlátko bohužiaľ naša   Amygdala   neprekukne a sme potom z toho v depresii - viď bod 1).

Riešenie: zruš si facebook a pozri si TV noviny, tam je každý deň toľko tragédii, že zabudneš na tie svoje trápenia a rýchlo si zadováž psíka tvojho malého terapeuta - najlepšie z útulku..

 

6)  Si sám,
aj keď si obklopený ľuďmi.

Dôvod: pretože nikto nie je na tebe závislý a to napĺňa skutkovú podstatu bodu 1.  Riešenie: rýchlo si zadováž psíka, tvojho verného terapeuta a najlepšie z lesa..

 

Nasledujú pravdepodobne úplne nepravdepodobné dôvody, ale kedže v Biblii je desatoro, tak som si povedal, že neporuším tradíciu nášho otca…
...a snáď po prečítaní aj týchto dôvodov niekomu zachránim život.

 

7)  Počúvaš “zlú” hudbu,
dobrý sluha, ale zlý pán - placebo aj nocebo v jednom.

Dôvod: kedysi piesne a rozprávky mali hlavne vzdelávací a ochranný charakter, takže pospevovanie si týchto piesni náš mozog ani podvedome nijak škodlivo neovplyvňovalo, práve naopak, predávali sa tým generačné múdrosti 10-tisíce rokov.

Dnešná  hudba  (texty,  refrény)  hlavne u mladých, ešte len dozrievajúcich mozgov, môže takýto “škodlivý text” po čase spustiť domino efekt, na ktorého konci sa aktivuje samovražedná sekvencia v ich mozgu.

Mozog (podla mojej hypotézy) funguje pri počúvaní a pospevovaní si textu piesne, ako keby sme tieto myšlienky tvorili my. Nechtiac tak kopíruješ myšlienkové pochody speváka (a piesne vytvorenej na efekt/špeciálnu príležitosť) a prestávaš tvoriť vlastné myšlienky a len slepo zrkadlíš vonkajšie vnemy. Keď si spievaš text piesne, tak ťa to svojim spôsobom odnaučuje myslieť.  

A na následné emocionálne kolapsy nedokážeš reagovať vnútorným sebaochraňujúcim monológom, ale mozog ti ponúka myšlienky piesni, ktoré v tebe vyvolajú príjemný pocit (ktorý si zažil pri ich počúvaní) a zároveň ti podsunú nie vždy to správne riešenie.

Riešenie:  premýšľať o textoch, uvedomiť si ich možný nebezpečný vplyv na našu myseľ, keď daný text nielen počujeme, ale si ho aj pospevujeme a hlavne škatuľkovať texty - odhaľovať ich posolstvo a ich využitie.

POZOR:  na jednej strane nám hudba môže pomôcť sa doslova vykričať z depresie, ale ak nie je zrovna tá správna skladba/film po ruke, alebo elektrika, tak sme v prdeli..

 

8)  Máš okolo seba len jednofarebných ľudí,
keď sú všetci okolo teba šťastní je zle, rovnako, ako keď sú všetci nešťastní.

Dôvod:  je to ako v rozprávke soľ nad zlato, jednofarebnosť nám znemožňuje vychutnať si sladkosť i trpkosť života a to môže v niekom naštartovať samodestrukčný mechanizmus. Prečo?  Netuším  (možno za to môže appka Slobodnej Vôle).

Samozrejme ocitnúť sa v takomto homogénnom spoločenstve je úplne nepravdepodobné, možno len  malé deti žijúce v zlatej klietke,  alebo  veriaci          v sektách  majú takéto jednofarebné prostredie.

Riešenie:  veľa rôznorodých priateľov a kolegov, filmov a seriálov.

 

9)  Stereotyp,
jednotvárnosť života - zabíja progres.

Dôvod a riešenie:  viď bod 8) a psík..

 

10)  Narušenie stereotypu,
niektoré povolania vyžadujú strojovú presnosť.

Dôvod:  ak máme takéto povolanie, tak k najlepšiemu výkonu potrebujeme stereotyp bez akýchkoľvek výkyvov. Vieme to my, vie to aj náš mozog, a ak dôjde k totálnemu narušeniu, tak takýto strojo-človek, hľadá najrýchlejšie - najstrojovejšie riešenie - vypnutie/reštart.

Riešenie:  obklopiť sa ľuďmi, čo nás z tohto chaosu dokážu rýchlo vysekať..

 

A motto na záver:
Kto je najľudskejší človek na svete?
Ten ktorý robí more chýb,

pretože robiť chyby
je tak ľudské:
)


(exdiskusia:)

PS: nasleduje trocha spomienok na dávnu a nedávnu minulosť..

..k dopísaniu tohto článku ma inšpirovalo
aj toto video
Prečo máme depresie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Šachy pri mrakodrape Eurovea. Za komplexom sa objavil fond Poštovej banky

V pozadí očakávaného projektu sa udiali podstatné zmeny.

Stĺpček šéfredaktorky

Prečo si priznávajú právo na odpoveď namiesto toho, aby chránili novinárov

Politik nemá médiá kontrolovať.


Už ste čítali?