Top vedecké dokumenty

Autor: tom trnik | 7.7.2018 o 17:17 | (upravené 28.4.2021 o 22:49) Karma článku: 1,03 | Prečítané:  1211x

..najlepšie a najzrozumiteľnejšie podané vysvetlenia z fyziky, psychológie, medicíny a ekonómie, ktoré sú vtesnané do cca ±9 minút - prevažne z YouTube obsahujúce sk/cz titulky.

Našiel som NAJSUPER BOŽiE ViDEO, ktoré by mal vidieť každý veriaci i hlavne Ateista: https://www.youtube.com/watch, konečne ViERA, ktorá je super univerzálna naprieč celým vesmírom:

 

VEDOMIE a iNTELiGENCiA
supert-ruper jednoducho a elegantne vysvetlené, moja iNteligencia bledne pred tvorcami..

 

 

 

What Is Emergence??
Ako vznikajú zo systémov oveľa jednoduchších prvkov neobyčajne komplexné vznikajúce fenomény - ako mravce, ktoré sa zhromažďujú do živých mostov alebo sa malé molekuly vody a vzduchu vytvárajú do vírivých hurikánov? Odpoveď často závisí od prechodu v súhre medzi prvkami, ktoré sa podobajú fázovej zmene. Prečítajte si o tejto tretej epizóde novej sezóny videí In Theory tu::
Ako vznikajú zložité celky z jednoduchých častí

 

..objavovať teplú vodu je občas užitočné(dobrý tréning pre autora), ale už nie tak pre čitateľa, a tak, ako nie je voda, ako voda, tak tú istú myšlienku dokážu podať ďaleko zrozumiteľnejšie ako ja, prajem príjemné vzdelávanie..

Sleep is your superpower | Matt Walker
Spánok je najdvôležitejšia vec podporujúca život, hovorí vedec Matt Walker - spomenie dobré veci, ktoré sa stanú, keď dokážete spať 7-8 hod., a alarmujúce zlé veci, ktoré sa dejú, keď nie. Spánok má vplyv na vaše učenie, pamäť, imunitný systém a dokonca aj na váš genetický kód.. 

 

Does the Higgs-boson exist? / Sabine Hossenfelder
Zverejnené: 22. 5. 2019

Čo vedci znamenajú, keď hovoria, že niečo existuje? V tomto videu vysvetľujem, že naozaj môžeme len s istotou povedať, že naše teórie opisujú pozorovanie. Keď povieme, že niečo existuje, myslíme si, že je užitočné dobre opísať naše pozorovania. Elementárne častice, gravitačné vlny, čierne diery, dokonca aj priestor a čas samotné existujú v tomto zmysle: Sú užitočnými zložkami matematických teórií, ktoré používame na predpovede, ktoré súhlasia s pozorovaním.

 

 

What is so special about the human brain? | Suzana Herculano-Houzel.
TED: Ľudský mozog je záhadný - vzhľadom na veľkosť nášho tela je zvedavý, využíva obrovské množstvo energie pre svoju hmotnosť a má bizarne hustú mozgovú kôru. Ale prečo? Neurovedec Suzana Herculano-Houzel si kladie čiapku svojho detektíva a vedie nás cez toto tajomstvo. Tým, že robí "mozgová polievka", príde na prekvapivý záver.
 

Manuál na mozog - Najlepšie SVK PiDi (5min) dokumentíky o MOZGU! 

 

Jak houby stvořily náš svět Dokument by Tomáš Cahel.
ešte som nevidel, má to 55 min, ale v 8:30 je zaujímavá sekvencia ukazujúca, ako spóry húb, dokážu sa prevŕtať skalou! Sk lokalizácia...

[Samuel] https://vedator.space/vedatorske-kanaly-na-youtube/
Na stránke nájdete zoznam 52 spôspobov, ako hodnotne zabíjať čas:)
Zo Slovenských je to: BeWiseJurajVieDejepis InakMatika za 3 minútyMatFyz je In.

 

18.  for fun:)
Inside the mind of a master procrastinator | Tim Urban

 

 

[15] fyzika:
Kvantová previazanosť - Bellova nerovnosť - Veritasium
..dokument o tom čo Albert Einstein nazval strašidelným pôsobením na diaľku! Jedná sa o najväčší fenomén  KVANTOVEJ MECHANIKYBellova nerovnost, už len samotný experiment je tak zložitý, že sa ho len nedávno cca 2015 podarilo zrealizovať(myšlienkový experiment vymyslel Einstein  (EPR paradox 1935) ale matematický model vymyslel až Bell v roku 1964. Kto toto pochopí je GÉNiUS a kto dokáže, že je to len "zle" interpretovaný determinizmus sa v tom momente stane najmúdrejšou bytosťou vo vesmíre, pre mňa osobne BOHOM!
 

 

 

LEGENDA:
klik na [F]
vás posunie na videá o Fyzike
klik na [P] vás posunie na videá o Psychológii
klik na [Mvás posunie na videá o Medicíne
klik na [E] vás posunie videá o Ekonómii

Posledné pridané videá:
 

19.  [M Neinteligentný dizajn - Laryngeálny nerv - Richard Dawkins laryngeal nerve of the giraffe
17. [FCYMATICS: Science Vs. Music - Nigel Stanford - hudobná fyzika 
16. [P] Čo je v živote NAJDôLEŽiTEJŠiE
Robert Waldinger

15. [FKvantová previazanosť - Bellova nerovnosť - Veritasium
14. [PJe homosexualita mentálna porucha? BeWise
13. [PWhy Beautiful Things Make us Happy – Beauty Explained 
- a
12. [P] bending truth - ako sekty manipulujú 
11. [FWhat is Something? - čo je to Niečo? 

10. [F] What is entropy - čo je entropia?
09. [F] What is NOT Random? - čo je náhodné,  
08. [PA Selfish Argument for Making the World a Better Place - 
07. [P] Optimistic Nihilism  - optimistický nihilizmus,
06. [P] Prečo je SOCIALIZMUS na hovno? - JurajVie

05. [P] What Happened Before History? Human Origins - história ľudstva,
04. [MThe Immune System Explained I– Bacteria Infection 
o imunite ludského tela,
03.1 [M] Prečo máme depresie? BeWise
03.2 
[M] Čo vieme o živote?  BeWise
03.3 [M] Ako vzniká závislosť?  BeWise
03.4 [M] Ako súvisia duchovné zážitky, meditácia a drogy? BeWise
02. [1EAko sa robia podvody s DPH?
01. [2E] Sú gastrolístky podvod na nás všetkých?

 

 

FYZiKA v KOCKE

co je nieco

[1FWhat is Something? - Čo je to niečo? (zverejnené:23.12.15
Keď chceš byť "v obraze" o fyzike za 5 minút, tak toto je pre teba dokument ako stvorený. Ukáže nám naše súčasné poznanie z čoho je svet okolo nás.
Top myšlienka(0:42):  "V
ákuum NiE je prázdno, teda (nič)! V skutočnosti je to priestor (Einsteinov časopriestor) tvorený tým (niečim), čo umožňuje aby medzi sebou hmota interagovala. Áno priatelia, zatratený "M&M ÉTER" sa vrátil v celej svoje kráse do fyzikálneho mainstreamu!" :-) 

 

entropia

[2FWhat is entropy(čo je entropia)? - Jeff Phillips
TED-Ed, zverejnené: 9. 5. 2017
Existuje koncept, ktorý je kľúčový pre chémiu a fyziku. Pomáha vysvetliť, prečo fyzické procesy idú jedným smerom a nie opačným. Prečo sa ľad roztopí, prečo sa krém rozpustí v káve! Entropia je vlastne štatistický odhad (pravdepodobnosť), ktorý prekvapivo funguje v reálnom svete a DOSLOVA určuje šípku času, a tým pádom vysvetľuje prečo CESTOVANiE v ČASE nieje možné!

 

random

[3FWhat is NOT Random? - čo je náhodné  
(zverejnené:16.7.14Keď hľadáš dokument o entropii, a nájdeš dokument, ktorý ti entropiu ukáže, tak ako si o nej nikdy nerozmýšľal. Top myšlienka(3:13 minúte) je: 
"..čistá (neskomprimovatelná) informácia, je chaos!"

 

[17A] CYMATICS: Science Vs. Music - Nigel Stanford - hudobná fyzika 
toto je hudobný videoklip, ale je tam krásna ukážka, že vibrácie vytvárajú emergenciu, teda, že kvantový svet- časopriestor nieje prázdno, ale vyplnuje honiečo, čo po dodaní vibrácii(kinetickej energie-teda pohubu) vytvára všetky nám známe sili od gravitácie až po elektromagnetizmus, lepšie to pochopíte z tothto krátkeho videa (našiel som ho žial len na facebooku)
hudobná kvantová fyzika [17B] Vibrácie na doske pomocou sláčikahttps://www.facebook.com/streetartglobe

 

 

 

PSYCHOLÓGiA v KOCKE

[1P] A Selfish Argument for Making the World a Better Place (prečo pomáhať druhým)
Asi najdôležitejší (aj dôvod vzniku tohto blogu) dokument, aký som kedy videl, a ktorý by mal vidieť povinne každý školák (hlavne, ale budúci fanatickí nacionalisti, neofašisti či neonacisti). Doteraz toto 7 minutové video má len 
3 989 854 zhliadnutí.

 


(zverejnené: 18. 3. 2018 / egoistický altruizmus  / vo videu sa dajú nastaviť aj sk/cz titulky)

Doslovný preklad je "Sebecký argument pre to, aby sa svet stal lepším miestom - egoistický altruizmus. A tak sa aj stane, vo videu pomocou logických argumentov vysvetlia, že aj  Dawkinsov ~ Sebecký gén v tejto našej malej evolučnej hre, bude podporovať to, aby sa aj ostatní mali dobre..

..už viete, prečo by vám malo záležať aj na blahobyte ľudí z druhého konca sveta?

 

 

[16P] Robert Waldinger: 

Čo je v živote NAJDôLEŽiTEJŠiE?
What_makes_a_good_life? Lessons_from_the_longest_study_on_happiness!

Co nás činí šťastnými a zdravými během naší cesty životem? Pokud si myslíte, že jsou to sláva a peníze, nejste sami – ale podle psychiatra Roberta Waldingera se mýlíte. Jako vedoucí 75 let trvajícího výzkumu vývoje v dospělosti, Waldinger má přístup k jedinečným informacím týkajícím se opravdového štěstí a spokojenosti. Ve své přednášce se s námi podělí o tři nejdůležitější lekce, které se z výzkumu naučil, a o několik praktických a prastarých ponaučení, jak budovat naplňující a dlouhý život.

 

nihilsm +

[2P] Optimistic Nihilism  (optimistický nihilizmus) 
(zverejnené:26.7.2017)..zdá sa, že veľa ľudí, ktorí hlavne žijú v technicky vyspelých krajinách, cítia veľkú existenčnú neistotu, či už veria v boha, alebo nie. Takže chalani stojaci za populárno vedeckými videami  Kurzgesagt v tomto svojom videu ukázali  ako sa dá popasovať s tým, že sme len malé koliesko v našej spoločnosti a ešte menšie v asi nekonečnom vesmíre.
Samozrejme, pokiaľ vás zaujíma objektívny zmysel života, tak ten nájdete vysvetlený v mojom  blogu, ale ich pohľad sa mi tiež páči, aj keď ten môj je predsa len optimistickejší, a hlavne nebráni tomu ich pohľadu: "Ak veci nemajú žiadny zmysel, tak potom je len na Vás aký im dáte zmysel, a ten sa v tej chvíli stane vtedy skutočným a zmysľuplným".

 

socializmus

[3P]  Prečo je SOCIALIZMUS na hovno?(zverejnené: 27.6.17)
Kánál JurajVie obsahuje videá rôznej informačnej kvality, ale týmto videom, ma jednoznačne presvedčil, že aj keď isto  JurajNevie všetko, tak túto tému zhrnul v 4 minútach lepšie*, ako ktokoľvek v ČSSR od 21.8.1968. (*nezaregistroval som)
.. mohlo by sa zdať, že toto video patrí do kolónky politické, či ekonomické, ale zdanie klame,
video práve pomocou psychológie ukáže prečo to socialistické* hovno skončilo všade na ľudskej tvári.*Čína je mix kapitalizmu a socializmu, kde zo socializmu ostalo asi len toto: "blaho väčšiny je nadradené slobode jednotlivca a to je aj
NULTÝ zákon robotiky od iSaac Asimov:)

 

human origin

[4PWhat Happened Before History? Human Origins  (história ľudstva) ..stručná história ľudstva v kocke, jedna zo zaujímavostí (5:33) je, že človek minulosti, bol ďaleko múdrejší, zručnejši a univerzálnejší. Doslova lepší než náš filmový Rambo:) (zverejnené:23.6.17, história ľudstva, sk/cz titulky)

 

[5Pbending truth | how adults get indoctrinated (zverejnené: 7.10.2015) 
Skupina Heaven 's Gate bola jedna z náboženských siekt, ktorá viedla k hromadnej samovražde jej členov. Myslíte si, že človek musí byť mentálne defektný, aby uveril takýmto sektám? Nemusí, mohlo by sa to stať aj vám! V tomto dokumente sa dozvieme, ako sa to deje a ako sa tomu dá zabrániť.

f


zaujímavá debata o tomto videu je tu: Ohýbání pravdy (Ján Špaček)

 

 

 

psychológia [13] Why Beautiful Things Make us Happy – Beauty Explained
zaujímavé video, že krása nieje len zbytočný luxus, ale hlavne dôležitý vitamín pre dušu:)    

psychológia[18] How language shapes the way we think | Lera Boroditsky
..keď myšlienka filmu, má reálne základy, a teda že to akým jazykom hovoríte/myslíte, ovplyvňuje vaše myslenie..

ARRiVAL, Drama/Sci-Fi, 2016, 117 min,      

 

 

MEDiCíNA v KOCKE

Zoznam 3 minidokumentov od Kurzgesagt The Human Immune System,
Vysvetľuje, ako vás imunitný systém udrží nažive, že je to superkomplexná armáda 
a aj ako fungujú rôzne choroby..

imunita

[1M] The Immune System Explained I– Bacteria Infection (zverejnené: 1.7.2014) 
Imunitný systém je silná armáda buniek, ktorá sa obetuje za naše prežitie. Znie to jednoducho, ale realita je zložitá kure(nár)sky zložito! A preto ani po tomto videu nebudete odborníkom:)  
Ďalšie zaujimavé video o tom ako fungujú antibiotiká a kto vytvoril superodolnú baktériu: The Antibiotic Apocalypse Explained

 

 

depka

[2M] Prečo máme depresie? od BeWise (zverejnené: 27. 2. 2018)
Trocha dlhšie (13 min), ale zato výborne graficky aj obsahovo urobené video od slovenského autora!

Každý raz za čas zažije stav, keď je na dne, našťastie sa väčšina z toho aj svojpomocne vyhrabe, ale sú tu aj ľudia, ktorí nie, a o týchto si mnohí myslia, že sú to len akýsi slabí jedinci, ktorí sa nevedia pobiť so životom. Kde je pravda?  Môže jedinec za to, že má depresiu? Ako vôbec depka vzniká a ako sa dá liečiť sa dozviete v tomto videu.

Ďalšie zaujimavé videá od tohto autora: 
Čo vieme o živote?
 
- tu sa dozvieme, aké máme dnes poznatky o tom, ako mohol vzniknúť život.

Ako vzniká závislosť? 
- v 10 min. sa dozvieme, prečo si nemôžeme pomôcť a jeme čokoládu, až pokiaľ nás nezabije!

Ako súvisia duchovné zážitky, meditácia a drogy?
- čo sa deje v našom mozgu keď meditujeme? Ako súvisia klasické psychedeliká ako LSD alebo psilocybín so spirituálnymi zážitkami?

psychológia [14] Je homosexualita mentálna porucha? (BeWise)
..ďalšie suprové video od slovenského mladého vedca, tentoraz sa pod lupou pozrel na homosexualitu..

 

19 M Neinteligentný dizajn - Laryngeálny nerv
Richard Dawkins demonstrates laryngeal nerve of the giraffe

 

 

 

EKONÓMiA v KOCKE

dph

[1EAko sa robia podvody s DPH? (textová verzia tu: DPH, zverejnené:21.11.17) 
Ako sa robia multi-miliónové fiktívne obchody/podvody, na vrátkach DPH. Dozviete sa aj ako funguje podvod menom “Karusel (Kolotoč)”, alebo “Stratený Obchodník”.Ako to celé vyriešiť? (prevzaté z ich stránky, aj keď prečo to takto fičí stále aj v celej EU?) Problém je v tom, ako funguje DPH. Podvodníci tu vždy boli a vždy budú a DPH, ktorá sa dá tak ľahko zneužiť, vyrába nové generácie podvodníkov. Okrem toho, DPH je zložitá a prináša kopu nepríjemných, niekedy až likvidačných problémov...

 

gastro

[2ESú gastrolístky podvod na nás všetkých? (web stranka tu: gastrolístky)
(Zverejnené: 28. 2. 2016) Gastrolístok je zvláštna forma výplaty, vymyslená vraj preto, že treba zabezpečiť, aby sme si za to kúpili len jedlo. Myslíte, že ak by neboli gastrače, tak by si ľudia prestali kupovať jedlo? Protimonopolný úrad odporúčal vláde – aby zrušila súčasný systém gastrolístkov. A tak sa v roku 2011 v parlamente hlasovalo o zrušení gastrolístkov  – hlasovanie neprešlo.  Tu  si môžte pozrieť ako hlasovali  – a aký politik nechcel tento zákon zmeniť? Asi taký, ktorý má s gastrofirmami niečo spoločné..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zrušili oslobodenie Kočnera. Kto je predseda senátu Peter Paluda

Čelil Harabinovi, zlákala ho SaS. Neskôr to ľutoval.

Dobré ráno

Dobré ráno: Biden si potrebuje upratať Putina, ak chce ustrážiť Čínu

Stretnutie lídrov sa konalo v Ženeve.

Obranca Vavro má covid. Čo to znamená pre ďalšie zápasy Slovákov?

Tím musí mať k dispozícii aspoň 13 hráčov.


Už ste čítali?