Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dotazníček ~ na tému Slobodná Vôľa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

K dotazníku

Dotazník je zaujímavý. Niekoľko jeho tvrdení bolo na poriadne zamyslenie. Vypichla by som najmä kategóriu tvrdení, či je slobodná vôľa aj tam, kde niekto vie rozhodnutia iného predvídať, a či je slobodná vôľa aj pri poškodení mozgu.

Čo sa týka predvídania (predpokladám, že si tým narážal na Boha), myslím, že o slobodnej vôli nemožno hovoriť tam, kde niekto vie naše reakcie predvídať so 100 % úspešnosťou. Pokiaľ je táto úspešnosť však čo i len málinko menšia, už to slobodná vôľa je.

Čo sa týka poškodenia mozgu, sloboda jedného človeka končí tam, kde začína sloboda iného. V prípade ohrozenia inej, nevinnej osoby treba jeho konaniu brániť, slobodná vôľa-neslobodná vôľa. Ale z dotazníka nebolo jasné, či došlo k ohrozenie inej osoby, preto som dávala neviem.
 

SV vs NADOR / FUTURE

Nejde o boha (ten nič nevyzradí:), ale už dnes sa dá reálne predpokladať, že výkonné PC s Ai budú schopné, predvídať jednanie človeka na základe monitorovania jeho správania***. A hlavne na vývoj tejto technológie sú nielen záujemcovia, ale aj peniaze.

Zneužívanie, alebo skôr využívanie poznatkov ako sa človek správa už dnes využívajú (reklamné agentúry, politické strany - a tie majú peniaze:)

***Samozrejme, že to asi nikdy nebude na 100 percent, ale je dôležité, aby sa o tom diskutovalo, a takéto zariadenie malo zrovna taký status ako atómová bomba. Tu proste platí, že pokiaľ bude definícia, bude aj vôla chrániť SV. Zneužitie takejto technológie, presahuje moju predstavivosť.


Ohľadom nádoru:
Hmm, tak to by bolo veľmi jednoduché rozhodovanie potom . Lebo to už by nikoho nezaujímalo či má nádor. Zmyslom otázky je, že či má spoločnosť čakať a konať až keď došlo k ublíženiu, alebo preventívne monitorovať, a v prípade podozrenia konať.

Respektíve, ono keď už sa nájde u niekoho nádor, tak málokto si ho tam nechá bujnieť dobrovoľne, skôr je tu záujem toto verejne šíriť, aby TÝ čo zistia, že sa správajú deviantne, sa nemuseli báť, ale tak ako s cukrovkou, či inou chorobou prídeme za lekárom, tak takáto osoba vyhľadá špeciálnu ambulanciu, ktorá ho anonymne vyšetrí čím mu dá do ruky dôkaz, že chce sa napraviť, lebo v ďaka osvete vie, že to nieje on(jeho vôľa, ale jeho SV spútal "zlý démon".

Stačí, aby nejaká celebrita o tom dala príbeh, ako sa mu podarilo vyhrať nad démonom (škoda že to nezvládol Michael Jackson) a svet sa stane pre deti oveľa bezpečnejším miestom.
 

Prečo iba Boh?

Aj človek vie s veľmi vysokou pravdepodobnosťou predvídať reakciu iného človeka.
Definovala by som to tak, že čím lepšie nejakého človeka poznáme, tým presnejšie vieme odhadnúť ako sa zachová v konkrétnej situácii.
Ak sa zmýlim a neodhadnem jeho konanie, znamená to, že toho človeka až tak dobre nepoznám.
 

 

A stalo sa Vam niekedy to, že ste svojím správaním prekvapili samých seba? Ak áno, tak potom čo to znamená, že nepoznáme samých seba?
 

Můj názor

Musím oponovat - a toto je nejspíš přesně to, co měl autor na mysli.

1) Jsem přesvědčen, že dokonce ani skutečnost, že lze moje konání předpovědět se 100% úspěšností, nevylučuje svobodnou volbu. Volba vlastně NIKDY není úplně svobodná, vždy jí determinují naše znalosti, postoje a možnosti. A zároveň VŽDY naše konání lze do určité míry předpovědět a platí to vlastně i v kvantovém pojetí.

2) Ono s tím nádorem je to vlastně jedno. Když to zobecním, tak situace, kdy někdo např. s mentálním postižením se nějak rozhodl a my přemýšlíme, jestli mu v tom máme zabránit, vypovídá jen a pouze o tom, že podle našeho názoru se ten člověk rozhodl v rozporu se svým dobrem (a je fuk jestli okamžitým - chce skočit z okna, nebo dlouhodobým - chce někoho zabít).

Já jsem v dotazníku psal, že svobodná volba je subjektivní možnost přijmout rozhodnutí (když stojíš uprastřed ulice a blíží se k tobě auto, máš teoretickou možnost se rozhodnout tam zůstat, ale pokud nejsi sebevrah, neuděláš to). Ale asi je to nepřesné, spíš by to IMHO mělo znít tak, že svobodná volba je subjektivní možnost rozhodnout se libovolně nesprávně.

Například pokud se rozhodnu začít kouřit, může to být klidně tak, že to subjektivně vnímám jako rozhodnutí, ale ve skutečnosti jsem jako pasivní kuřák už dávno závislý a trpím nikotinismem, jen to o sobě nevím, a zároveň rozhoduji se prokazatelně ve svůj neprospěch, ale těžko mě kvůli tomu někdo bude pronásledovat, zvlášť když i společnost toto nesprávné rozhodnutí toleruje ;-)
 

PM to nieje jedno

1) Jsem přesvědčen, že dokonce ani skutečnost, že lze moje konání předpovědět se 100% úspěšností, nevylučuje svobodnou volbu. Volba vlastně NIKDY není úplně svobodná, vždy jí determinují naše znalosti, postoje a možnosti. A zároveň VŽDY naše konání lze do určité míry předpovědět a platí to vlastně i v kvantovém pojetí.

ODPOVED:
Ak by vás niekto na 100p predpovedal, tak by som si už moc nemyslel, že máťe SV. Hladal by som, či vám z tela netrčí konektor:) Ale rozumiem, čo chcete povedať, ale zas ja už sa snažím premyslieť dôsledky takejto technológie. Vysvetlím to nižšie.2) Ono s tím nádorem je to vlastně jedno. Když to zobecním, tak situace, kdy někdo např. s mentálním postižením se nějak rozhodl a my přemýšlíme, jestli mu v tom máme zabránit, vypovídá jen a pouze o tom, že podle našeho názoru se ten člověk rozhodl v rozporu se svým dobrem (a je fuk jestli okamžitým - chce skočit z okna, nebo dlouhodobým - chce někoho zabít).

ODPOVED:
Pointu ja vidím v tom, že chcem aby človek, premýšlal aj o tom, že nie vždy to čo chce spraviť, je naozaj to čo chce NAOZAJ urobiť. Inak povedané, len logika a nejaká dobrá definícia SV, takéhoto človeka môže zastaviť pred vraždou/sebevraždou, keď si uvedomí, že to čo chce, vlastne nechce on, ale parazit či nádor v jeho hlave, ktorý ho ovláda. Pokiaľ ľudia budú žiť v ilúzii, že všetko čo chcú je ich SV, tak sa svet nevylieči.

Ano viem, ako je to naivné, ale AK odmalička deti budeme učiť, že to a to je zlé - čo sa síce učí, ale už sa nepovie, že zdraví človek to ani vo sne neurobí, tak keď ich také niečo napadne, mali by vedieť, že to môže byť spôsobné vonkajšou silou (parazitr, nádor, chémia) čo by v budúcnu mohlo zabrániť mnohým tragédiám, lebo by sa ľudia s takýmito myšlienkami najprv odobrali na vyšetrenie,

Inak povedané, ak sa nám podarí myšlienku o tom ako funguje naše vedomie a SV rozšíriť do sveta, že SV môže zrovna tak ochorieť, ako iný orgán v našom tele, môže nastať skutočná revolúcia v predchádzaní nemorálneho správania. OK, som asi naivný.( ale k tomuto smerujú výsledky dotazníka.
 
Hodnoť

hm, tvoj blog je strašne chaotický,

v podstate neviem, na ktorý z tých dotazníkov mám kliknúť. Vidím tam štyri rôzne linky na nejaký formulár...

Ale čo sa týka definície slobodnej vôle, tú buď musíš navrhnúť sám, alebo musíš dať aspoň možnosť vybrať si z nejakých návrhov zahŕňajúcich základné typy takýchto definícií. Nemôžeš niekoho žiadať, aby začal od nuly - potom dostaneš tie rozmanité odpovede, na ktoré sa sťažuješ.

Inak, podľa mňa je otázka "slobodnej vôle" dosť zbytočná. Máme ju, aj nemáme. Naše rozhodnutia sú ovplyvnené všetkým možným, od hormónov, cez strach/túžbu po odmene, až po našu osobnú morálku a logiku. A aj rozhodnutia sú rôzneho charakteru. Iné je sa "slobodne rozhodnúť", že nejakú ženu nechcem, že niečo vhodné sa mi bude páčiť a niečo zlé nebude páčiť, iné je sa slobodne rozhodnúť, či niekomu pomôžem alebo utečiem, iné je sa slobodne rozhodnú, že nezaplatím napr. daň.

V tom prvom sa slobodne rozhodnúť nedá - určitá žena ma bude priťahovať až do chvíle, kým sa buď nestratí dôvod tej príťažlivosti, alebo ma z toho definitívne vyvedie jej reakcia. Nemôžem sa slobodne rozhodnúť, že ju chcem alebo nechcem. Podobne sa nedokážem slobodne rozhodnúť, že sa mi bude páčiť nejaká symfónia "pretože to je správne" a že sa mi nebude páčiť napr. porno. Môžem sa len rozhodnúť, či to budem počúvať, pozerať, aj to nie úplne slobodne. Môžem sa rozhodnúť, či skočím z okna, ale tiež nie celkom slobodne (reflexy).
 

ďakuem za podnet pán treebeard2 a isabel

idem to okamžite prerobiť, je to naozaj preEDiTované,
veľmi pekne ďakujem za upozornenie.

Na konci dotazníka sú návrhy na definíciu Slobodnej Vole.
Pre mňa sú dôležité aj tie rôzne definície.
Nemám patent na rozum, takže tu je naozaj dobré počúvať druhých, a až potom písať.


Váš postreh na to či máme, alebo nemáme SV je veľmi trefný. Preto vznikol aj DOTAZNÍK III.
A samozrejme v pripravovanej eseji sú/budú vaše postrehy k SV zakomponované.

Moja esej bude viac než len to, že isté veci (krása ženy) sú v nás zabudované a nevieme ich na povel ovplyvniť,
preto tú esej píšem a prepisujem už rok. Držte mi palce, lebo začína to byť pre mňa silná káva.

Tých informácii čo som za rok o SV nazhromaždil už presahuje môj výpočetný výkon:(


TO: isabelle | Poslať správu 08.03.2017 6:30 |
K otazke:
"Ak by si mohol, zakázal by si takéto manipulatívne techniky?"
píšeš: """Beh ohladu na to co by clovek chcel, ci uz ano, alebo nie, hlavne : Neda sa to zakazat."""
Ano je to smutná pravda, no dotazník, nieje o tom, čo sa v reále dá, alebo nedá,
ale čo by sme chceli. Zmyslom dotazníku, je pochopiť,
čo človek chápe pod pojmom SLOBODNÁ VôĽA. A ja dúfam, že odpovede na otázky ktoré tam sú, nám to umožnia pochopiť, a hlavne sa zhodnúť na jedinej definícii.

ešte raz Ďakujem, za vaše postrehy a pripomienky a čas strávený nad dotazníkom.
 

 

To je podobne ako otazka, ci by sme chceli aby v zime rastli rastliny, a kedze sa to neda, aj tak ci by sme to aj tak chceli. Zrejme by to prevratilo beh sveta vo forme v akej je vystavany, jeho logiku. (Samozrejme je to velmi nedokonala alegoria, skor ide o princip.) Pre nas ludi by to bolo vyhodne, mali by sme stale dostatok, ale prave striedanie rocnych dob je proces presahujuci nase chapanie co sa tyka vsektych jeho dosahov a je mozne ze aj nam ludom prinasa aj dobro, len nie tak prvoplanovo a niekedy nie zjavne.
Preto aj manipulacne techniky na nieco su. Dokonca by som povedala ze kludne mozme tuto otazku vyhrotit a zadefinovat vseobecne ci sme za to aby existovalo zlo. Jednostranne odpovede ano alebo nie, sa vsak zdaju prilis ploche. Nakolko samozrejme ze by bolo idelane aby zlo neexistovalo, na druhej strane bez neho by nebol mozny vyvoj. Ten je mozny len v dualite. Dufam ze dospejeme do stadia kedy uz
-nebude (v nejakom tom Nebi/posmrtnom zivote/na tejto planete casom/na inych planetach ci realitach kde "to maju lepsie")
-bude stale, koncept: tato planeta je vycvikovym strediskom dusi a vzdy tu preto bude zlo, lebo je to cviciace naradie pre dusu/ducha, ktory by sa bez neho nezdokonalil, nevedel napravit chyby ktorych sa bars v slabosti charakteru dopustil
A teraz jasne ze kazdy chceme dospiet do stavu ked zlo nebude, ale ci je zahodno aby to bolo v tychto podmienkach je odpoved skor asi nie. Mozno sme tu prave preto ze akosi vibracne sem patrime. Keby nie, bud by na nas zlo neposobilo, neboli by sme v jeho moci, alebo by sme tu vobec neboli... A podobne je to aj s namipulaciou, ja sa skratka neviem vtesnat do odpovedi ano alebo nie....

PS praveze temu vobec nemam v sebe uzavretu a som zvedava na co prijdes vyhodnotenim, sama sa o tuto temu bokom zaujimam a teda ma zaujimave aj vsemozne zavery inych ludi :-) Osobne sa mi javi ze slobodna vola v tomto stave v akom sme nie je uplne mozna (teda vnimam ten pojem ako akusi abstraktnu dokonalost, ku ktorej sa mozme najavys blizit)

K otazke
Mať slobodnú vôľu, znamená:
Neviem sa vyjadrit nakolko myslim ze ju taku nemam - teda nie uplnu, od cloveka ku cloveka sa lisi sirka mantinelov vramci ktorych sa moze rozhodovat. Ako moze niekto kto slobodnu volu nema, vediet ake to bude keby ju teoreticky mal. Kazdopadne javi sa mi zatial ze je skor vnutorna vec, skor ako vonkajsia.
8.1. mať možnosť voľby, - to nie je, nakolko slobodnu volu mozes mat aj vo vazeni
8.2. mať vlastné nikým nepodsunuté myšlienky. - nase myslienky urcuje miera nasej "dokonalosti", myslienky a mozog tato civilizacia precenuje, resp. to ako ich chape, skor nechape, existuje aj vnimanie cez brucho (brusne nervove centrum - hara), vnimanie "srdcom" a mnohe ine. My myslienky navyse nemame svoje, skor sa na ne naladzujeme ako prijimac, oni lietaju priestorom a nasa povaha ovylvni ako na ktore reagujeme, ako sme na prijatie ktorych citlivi, ktore zachytime, ktore rozvinieme. Pre nase rozhodovanie druhak ani nie su primarne, radi si to ale myslime.
8.3. premýšľať o tom čo ma napadne. to robime tak ci tak, je to skor nechat sa vlacit myslou, sloboda je skor nemusiet premyslat nad hocicim co ma napadne
8.4. robiť čo ma napadne, bez ohľadu na dôsledy. to je uz uplna hovadina, jasne ze sa treba chovat s ohladom na dosledky, bez toho je to anarchia a rozprad
8.5. robiť čo ma napadne, len pokiaľ je to pre mňa výhodné. - je to to iste co 8.4 , resp. podmonozina, najvacsim problemom je ze my nevieme co je pre nas vyhodne Ludstvo to nevie.
pokracovanie zajtra, mam len 3 prispevky/den a tymto som ich minula
 

dobro a zlo - to je asi len uhol pohladu

nemyslím si, že zlo je potrebné,
ale rozumiem čo tým asi myslíš,

vělmi ma teší, že ta táto téma zaujala ako
mňa a dúfam, že po jej zverejnení,
budeš spomojná z výsledkom,

keď uvidíš výsledky budeš prekvapená,
každá otázka v dotazníku dáva zmyseľ,
ale len ako celok.
 
Hodnoť

 

Slubila som cez FB nejake namety ohladne otazok, nestiham naraz, tak postupne, zacnem napr.
"Na otazku v dotazniku:
Ak by vám víla Múdrosti ponúkla dve želania, ktoré si vyberieš?
Tvoje rozhodnutia budú vždy správne a pre teba dobré.
Staneš sa do roka milionárom (vyhráš v športke)."

Premyslam k comu mala smerovat tato otazka. Na prvy pohlad len klasicka volba medzi mudrostou a bohatstvom?
To by vsak nebola prilis mudra vila, apson v mojom ponimani. Obe moznosti su ako nocne mory. Nevybrala by som si ziadnu.
Rozhodnutia budu spravne a dobre az vtedy ked na to clovek dozreje, bez toho by mu prave bola vzata slobodna vola robit chyby a tym sa zlepsovat - na to sme mmch tu. Bolo by to umele a bez nalezitej zodpovednosti, ktora prichadza s korektnym dosiahnutim tohto stavu vyvojom, by bol clovek bud automatom, alebo by sklzol do niecoho co sa da nazvat "pachanim dobra". Spravne rozhodnutia su vzdy nasledkom, prichadazju obykle po mnohych skusenostiach, prezitkoch, chybach, korekciach, rozhodnutiach. Nazdavam sa ze keby boli zrazu "pricarovane" - dane cloveku, ktory na to nema, nerozumel by im a boli by prenho sameho utrpenim sa podla nich riadit. Alebo by to muselo vymenit - upgradovat komplet jeho osobnost a uz by to nebol on.
S nahlym milionarstvom si vacsina nepripravenych ludi nevie poradit a rozhodi ich to. Prikladov je naokolo viac nez dost, politici, naraz uspesne hviezdicky, herci, spevaci... Ziadneho rychlokvasneho bohaca, co by bol normalny nepoznam. Korumpuje to, v ociach okolia sa temer vzdy zmenia na viac menej neznesitelnejsich. Zastavia sa vo vyvoji, nekolko ich uz nic nemotivuje a nastane silny tah len si uzivat alebo sa uplnut na peniaze inym sposobom : co s nimi, ako ich zhodnotit, vyuzit...

V tejto otazke mi teda chybala moznost zdvorio vile podakovat, ale z tychto dvoch ani jednu nevidim ako terno.
 

kdebolo - tambolo

odpoveď na túto otázku slúži primárne na ukotvenie inej odpovede v dotazníku.
preto je dobré ju vyplniť, ďakujem
 
Hodnoť

 

K otazke:
"Ak by si mohol, zakázal by si takéto manipulatívne techniky?"
Beh ohladu na to co by clovek chcel, ci uz ano, alebo nie, hlavne : Neda sa to zakazat. Je to sucastou ludskej spolocnosti odnepamati a vzdy aj bude. Velmi tazko sa totiz definuju a dokazuju. Sme je napr. celkom peknym prikladom mienkotvorneho dennika, s tym ze na viacerych rovinach sa snazia svoj nazor ludom natlacit - Sulik je zly, Trump je zly, Merkelova je dobra atd. a pokial to nezdielas nie si demokrat. Opakuju to denne, vychadzaju tendencne clanky, presne v nazorovej rovine len takej ktora je v sulade. Opacny clanok nema sancu vyjst. Da sa to ale zakazat? - neda! Potazmo by to znamenalo zrusit celu reklamu komplet, zrusit spravodajstvo ktore nie je vyvazene, a kto by teraz urcoval ktore to je - nejaky hlavny organ, ktory by vlastnil tie spravne nazory (totalita), ti co s tym nie su v sulade by sa burili a uz by tu bol odboj...je to prirodzena vec...
 

aj táto otázka je ukotvujúca

svet asi nikdy nebude ideálne miesto pre život,
ale to neznamená, že o tom nemôžme premýšlať;)
odporúčam prečítajte si moju najoblubenejšiu knížku:

DUNU od spisovatela menom Frank Herbert.
 

 

Dunu som prvy raz - z mnohych a mnohych dalsich jej precitani - citala asi v 15tich, bola tou knihou ktora ma priviedla k sci-fi-nam ako takym. Klasika zanru.:-)
Na tie vysledky ankety sa naozaj tesim!
 

:)

Potom ešte MAX odporúčam pokračovanie ENDEROVEJ HRY, Xenocida a hlavne Mluvčí za Mrtvé.
Orson_Scott_Card

https://cs.wikipedia.org/wiki/...(cyklus)#Mluv.C4.8D.C3.AD_za_mrtv.C3.A9
 
Hodnoť

svobodna vule - koukolik - mp3

9 minutova radiodiskusia na tému či máme, alebo nemáme SV

svobodna_vule_meteor_koukolik.mp3
https://www.dropbox.com/s/uaxk...
 
Hodnoť

Slobodná vôľa jestvuje,

ale len ako falošný pocit, vidina, prelud, zdanie, klam, mam, ilúzia, že ak by sa opakovala presne taká istá možnosť voľby (celý svet by nastal úplne rovnako presne od začiatku s identickou históriou až do daného momentu), mohli by sme sa rozhodnúť dvoma rôznymi spôsobmi.
 

nesúhlasím

citujem vás: "Slobodná vôľa jestvuje, ale len ako falošný pocit, vidina, prelud, zdanie, klam, mam, ilúzia"

ak by to tak bolo, potom by sme neboli schopný sa rozhodovať a správne reagovať na vonkajšie podnety.

poďme na to vedecky, sme schopný urobiť vami navrhovaný experiment?
NiE!

sme schopný zistiť, kedy sa presne rozpadne jadro radioaktívneho prvku?
NiE!

takže zatial, je slobodna vola v bezpečí, a to nie vdaka filozofii, ale vede.
 
Hodnoť

Slobodná vôľa - zavádzajúci pojem

Dobrý deň,
možno môj príspevok unikne pozornosti, lebo reagujem 2 roky po jeho vydaní. Ale nedávno ste ma upozornili na svoj blog a táto téma ma veľmi zaujíma.
Myslím si, že pojem "slobodná vôľa" je zavádzajúci. Zistili ste, že nemá jasnú definíciu, mne sa zase nepodarilo zistiť, od koho pochádza. Mám podozrenie, že ho vymysleli kresťania, lebo s ním často operujú a potrebujú, aby bol človek morálne zodpovedný za svoje činy. Mne stačí právna zodpovednosť.
Keď sa mi z mnohých zdrojov nepodarilo zistiť, čo tá slobodná vôľa vlastne je, tak som sa rozhodol (neslobodne, pod tlakom času), že tú otázku uzavriem. Namiesto slobodnej vôle by som navrhol pojem "vlastná vôľa". Mohla by sa hodnotiť stupnicou napr. od 1 do 10, nie, či ju máme alebo nemáme. Človek má určitý stupeň vlastnej vôľe, t. j. schopnosti rozhodovať sa, podľa toho, ako naň tlačia okolnosti (t. j. aj iní ľudia), dedičnosť, výchova, prírodné zákony, spoločenské zákony a konvencie a pod. Myslím si, že takto sa posudzuje aj na súdoch a podľa toho sa určujú poľahčujúce alebo priťažujúce okolnosti.
Z filozofického hľadiska si myslím, že existuje len nutnosť a náhoda, takže slobodnú vôľu nie je možné definovať. Vo filozofi sú názory na ňu dobre rozklasifikované, ale záver je stále otvorený. Možno Vám sa ju konečne podarí uzavrieť :-)
Prešiel som si aj Vaše dva dotazníky. Veľmi sa mi páčila skupina troch otázok ohľadne mozgového nádoru. Jej vyhodnotenie priamo ukázalo, že tretia otázka ovplyvnila slobodnú vôľu respondentov, ako keby pri prvých dvoch neuvažovali nad tým, že pacient môže pri operácii zomrieť. Je to dobrý námet na premýšľanie, myslím si :-)
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 5 046
 2. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 1 696
 3. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 1 604
 4. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 1 578
 5. Denis Kinski: Hana Maciuchová nás navždy opustila 1 386
 6. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 1 090
 7. Věra Tepličková: O kráľovstve na dve polovice 1 057
 8. Michal Májek: Maturita po novom 980
 9. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 770
 10. Juraj Paškuliak: Mesto Handlová znepríjemňuje život svojim obyvateľom extrémne hlasným rozhlasom 728

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?